Hurban Zemko Marec

Autor: Radoslav Procházka | 16.9.2013 o 17:48 | (upravené 16.9.2013 o 18:58) Karma článku: 10,83 | Prečítané:  2422x

O Milanovi Zemkovi občas prednášam prvákom na trnavskej právnickej fakulte, v rámci výučby formy štátu, konkrétne štátne zriadenie - zložený štát - spôsob vzniku. Má to svoj dôvod, ale počkajte si naň, prosím.  

Odišiel totiž človek, ktorý dejiny nielen skúmal a hodnotil; on tie moderné slovenské dejiny bezprostredne ovplyvňoval. A viac, ako sa všeobecne vie.

V článku v SME bolo spomenuté, že sa spolu s Františkom Mikloškom podieľal na príprave vyhlásenia nášho parlamentu k odsunu karpatských Nemcov. Vplyv tejto ospravedlňujúcej deklarácie na medzinárodno-politický goodwill Slovenska dodnes nie je docenený. Aj, hoci nielen, vďaka nej sme - aspoň podľa môjho skromného názoru a zároveň informácií z diplomatického zákulisia vonku - po vzniku republiky ustáli tlak maďarskej strany pri našom prijímaní za člena Rady Európy. O niektorých veciach sa ani nepatrí, ani nedá hovoriť úplne všetko, ale Mikloško so Zemkom výrazne pomohli medzinárodnej akceptácii Slovenskej republiky v čase, keď od nej bola závislá vyslovene existenčne.

Milan Zemko však ovplyvnil budúci vývoj Slovenska ešte priamejšie a to je práve dôvod, pre ktorý ho na jednej prednáške za semester vždy spomeniem. Mnohí moji voliči boli v tom čase ešte príliš mladí, aby si to pamätali, ale oddá sa si to pripomenúť: tzv. milovská zmluva medzi SNR a ČNR mala položiť základy novej federácie, po pithartovsky tzv. dvojdomku. Schvaľovať ju mali predsedníctva oboch národných rád. Kým sa k tomu dostala tá česká, neprešlo to v tej slovenskej a vtedajšej parlamentnej väčšine chýbal práve hlas Milana Zemka, ktorý s obsahom zmluvy nesúhlasil. (Chýbali aj štyri hlasy KDH z tzv. Klepáčovho krídla, ale s tými sa ani nepočítalo a zmluva neprešla o jeden hlas.) Zvyšok sú dnes už naozaj dejiny, ktoré poznáte. Ak nie, tak Matica slovenská vám ich už vysvetlila, keď Václava Klausa ocenila za zásluhy o slovenskú štátnosť. Či za čo.

Dvadsať rokov sme sa s Milanom Zemkom stretávali na rôznych odborných podujatiach a až minulý rok sme mali možnosť porozprávať sa chvíľu vo dvojici. Bol to mimoriadne vzdelaný a inteligentný človek; takých si tu väčšinou uctíme, až keď je neskoro, ak vôbec.

Tu je môj skromný, asi dosť netypický hold jeho pamiatke.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nový bulvár dostane Bratislava na jeseň 2019

Nový bulvár má byť hotový na jeseň 2019.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Ako riskantná je cesta slovenským autobusom

Aká je kvalita autobusov na cestách.


Už ste čítali?