Epitaf na hrobe starej pravice

Autor: Radoslav Procházka | 16.11.2012 o 14:06 | (upravené 16.11.2012 o 14:18) Karma článku: 25,31 | Prečítané:  13946x

Napísala si ho sama Ľudová platforma, paródiou, nazvanou Memorandum o zodpovednej pravici, resp. Memorandum o zodpovednej politike.

Slovník slovenského jazyka definuje memorandum ako pamätný spis, ako súpis požiadaviek proti existujúcemu stavu. Toto memorandum sa na pamätný spis podobá asi tak, ako ja na Messiho. Dosť málo, aj to len zozadu a z diaľky, posediačky a musí byť tma jak v rohu.


Pýtal som sa u nás, či sa to dá vidieť dopredu, ale som rád, že nedalo, zase by sme sa pohádali, čo ma teda už moc nebaví. Ale nedá mi sa neozvať aspoň takto ex post, lebo mi to pripadá ako vrcholná ukážka totálnej straty orientácie a pudu sebazáchovy.


Predseda Figeľ hovorí, že toto memorandum je „sebareflexiou po predčasnom ukončení vlády stredopravých strán" a že je to „prvý formálny a oficiálny politický dokument, s cieľom definovať hodnoty a program Ľudovej platformy". Podľa mňa aj posledný.


Ak sú tie bezobsažné frázy, tvoriace memorandum, maximom toho, čo vie „zodpovedná a osvedčená pravica" ponúknuť ako programovú dohodu, neviem, či by nebolo lepšie nechať úplne tak, toto má totiž rovnaký zmysel, ako tie smutné tlačovky na stojáka, z ktorých si nikto nepamätá jediné slovo hodinu po tom, ako skončia.


Že zodpovedná hospodárska politika? Že ochrana rodiny a odmietanie populizmu? Že stabilné miesto Slovenska v EÚ? Že „ochrana vlastníctva, zvlášť súkromného a verejného"?


Ak toto je sebareflexia a program, ak toto sú hodnoty, kde zostal svetový mier a internet zadarmo?

Nič osobné, páni, ale mne to pripadá ako fiasko. Z rôznych dôvodov, ale najmä z jedného: toto sa pokojne mohlo volať Memorandum o zodpovednej ľavici a nikomu by to nebolo čudné, nikto by si nevšimol rozdiel. Je to také prázdne a zbytočné, ako celá Ľudová platforma, práve preto, že je to úplne zameniteľné s akoukoľvek inou vylúhovanou a stokrát zriedenou zbierkou floskúl.


Mrzí ma, že som sa takto rozčúlil. Ale ak oni boli dosť trúfalí na to, aby takéto losership memorandum  spojili so 17. novembrom a s veľkou pompou ho odpálili v historickej budove parlamentu, ja sa z toho vynechávam, mne sa ešte odpočívať v pokoji nechce.

Česť pamiatke na „osvedčenú pravicu".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?