Krnáča až po voľbách

Autor: Radoslav Procházka | 19.9.2012 o 10:29 | Karma článku: 25,81 | Prečítané:  6544x

Výsledky tajnej voľby šéfa NKÚ ponúkajú asi tú najrukolapnejšiu diagnózu pomerov v štáte. Poviem najskôr záver a potom ho vysvetlím: ak opozícia naozaj chce, aby kontrolu nakladania s verejnými prostriedkami viedol Kamil Krnáč, bude musieť najskôr vyhrať voľby. Povedal som to už v čase, keď sa šantilo okolo ÚVO a som, žiaľ, nútený na tom trvať: opozícia by o žiadne personálne ponuky predsedu vlády nemala usilovať ani na ne reagovať, len mu totiž asistuje pri svojej diskreditácii.  

Nemyslím si pritom, že by opozícia mala len tak rozpažiť a odovzdane rezignovať na akúkoľvek spoluprácu s vládou. Časy sú príliš zlé na to, aby sme si mohli dovoliť celoplošnú zákopovú vojnu. Zároveň si však myslím, že by sa takéto úsilie malo obmedziť výlučne na vecné otázky a nemalo by sa kontaminovať pokusmi o dohodu na otázkach personálnych. Ľudia sa rozhodli zveriť SMER-u zodpovednosť  za štát v takom rozsahu, aký tu nemá obdobu a ja nenachádzam dôvod tento obraz rozostrovať kadejakými paravánmi opozičnej kolaborácie.

O nič iné totiž Ficovi nejde, než o hľadanie opozičného paravánu, o hľadanie alibi rovnakého typu, aké používal v čase, keď ÚVO viedol nominant SMK Béla Angyal. Predseda vlády bude spokojný a bude ochotný akceptovať len takú nomináciu, aká mu zabezpečí uspokojujúce podmienky na konsolidáciu súkromných financií svojich skutočných klientov. Kamil Krnáč celkom zjavne takou nomináciou nie je.

Čím nijako nevyviňujem opozíciu, samozrejme, že nie. Ale ak ten post naozaj patrí jej, neexistuje dôvod meniť zákonom predpokladanú verejnú voľbu na tajnú, zostava opozičných poslancov je totiž verejnou informáciou. Ak mal celý tento perfídny model výberu slúžiť iba na zosmiešnenie opozície, misia splnená, už sa to podarilo a horšie/lepšie už to nebude.

V skratke, vidím, aj pre seba osobne, len dve možnosti: buď ešte raz navrhnúť Krnáča, ale s podmienkou, že sa zákonné pravidlo verejnej voľby nebude v pléne meniť, alebo nechať tak. Ak by chcela nejaká opozičná strana prísť s iným návrhom, ublíži sebe aj tomuto štátu. Ja sa tomu, v rozsahu svojich možností, budem snažiť zubami-nechtami zabrániť.

Krnáč je dnes symbolom - symbolom toho, čo mohlo byť, čoho sme sa z vlastnej vôle vzdali a čo bude môcť znova byť iba v prípade, ak budeme o niečom podstatnom rozhodovať v tomto štáte aj my. A rozhodovať sa smie len na základe poverenia od ľudí.

Dnes ho nemáme, dnes o ničom nerozhodujeme, dnes len tragikomickým poskakovaním okolo Ficovho prestretého stola rozkladáme aj zvyšky toho, čo sa kedysi dávno smelo nazývať pravicou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?