Moja práca pre Pentu

Autor: Radoslav Procházka | 22.8.2012 o 16:30 | Karma článku: 16,79 | Prečítané:  17294x

Pred dvoma dňami som drgol do osieho hniezda zdravotného poistenia a ľaľa, dnes už sa mi dostalo do uší, že chce niekto škandalizovať fakt, že som koncom minulej dekády ako advokát zastupoval na ústavnom súde v konaní o ochranu základných práv a slobôd Paroplynový cyklus a tuším ešte jednu penťácku spoločnosť. Ústavný súd konštatoval, že všeobecné súdy porušili právo môjho klienta na súdnu ochranu a tým moja účasť na veci úplne a nadobro skončila.

 

Nechápem, čo na tejto veci môže mať akúkoľvek shock value. Nejde ani tak o to, že advokát bez splnenia zákonných dôvodov nemôže klientovi odmietnuť poskytnutie právnej služby, o to teraz naozaj vôbec nejde.

A dokonca nejde ani o rozdiel medzi zastupovaním Paroplynového cyklu v nejakom bežnom obchodnom spore a jeho zastupovaním na ústavnom súde, v konaní o ochranu práva na spravodlivý súd. Je ten rozdiel síce významný, ale nie rozhodujúci.

Pre mňa osobne ide v prvom rade o to, že považujem za svoje osobné profesné vyznamenanie, že keď niekto taký veľký a s takou možnosťou výberu, ako Penta, potreboval právnu službu v konaní pred ústavným súdom, obrátil sa na mňa. Áno, priatelia, som hrdý na to, že som tú robotu dostal a spravil ju tak, že som vo všetkých tých veciach (boli tuším dokopy dve alebo tri) v Košiciach uspel. Hrdý!

Pre kariérnych funkcionárov musí byť šokujúce, že sú v politike aj ľudia, ktorí sa živia prácou a vedia vykázať aj inú, ako aparátnu prax. Ja jednoducho nevidím najmenší dôvod ospravedlňovať sa za to, že seba a svoju rodinu viem a chcem živiť výkonom konkrétneho, praktického remesla. Ono mi to totiž dáva viacero vecí naraz.

Po prvé, dáva mi to praktickú skúsenosť, kontakt s prostredím, ktorého potreby, špecifiká a problémy poznám dôverne zvnútra. Viem, čo na slovenských súdoch nefunguje najmä vďaka tomu, že pred nimi vediem desiatky sporov a mnohé z nich pojednávam osobne.

Po druhé, dáva mi to podstatne väčšiu nezávislosť, keďže na rozdiel od mnohých svojich kolegov nemusím mať obavu, že sa po prípadnom odchode z politiky budem musieť nechať živiť svojimi šikovnejšími spoluobčanmi. Nie, nie, zatiaľ viem na seba zarobiť aj sám.

Po tretie, a najdôležitejšie, dáva mi to lepšiu schopnosť zastupovať ľudí, ktorí rovnako ako ja vedia, čo znamená musieť každý mesiac vyplatiť mzdy zamestnancom, preddavky na daň, splátku na auto, odvody, nájomné a tak podobne. Lebo ľudí práce, ktorými sa niektorí súdruhovia toľko zastrájajú, sa dá zastupovať nie len rozprávaním o nich, ale aj zdieľaním rovnakých alebo podobných skúseností, aké majú oni a následnou reflexiou týchto skúseností pri výkone verejnomocenského mandátu.

Iste, bratislavský advokát má iný typ práce a iný typ odmeny, ako predavačka vo Svidníku alebo chemický technológ v Hlohovci, to je fakt. Ale spôsobom obživy sa na nich podobá podstatne viac, ako človek, ktorý je celý svoj produktívny život zvyknutý na to, že stačí počkať, kedy mu každý mesiac dorazí na účet sumička, na ktorú sa mu advokáti, predavačky a chemickí technológovia vyzbierali.

Odporúčam všetkým kariérnym partajníkom, ktorí od školy nepoznali inú ako funkcionársku realitu, aby si niekedy dopriali ten zážitok musieť ľuďom ponúknuť tovar alebo službu, za ktorú mu budú ochotní priamo, z vlastného zaplatiť. Je to do života výborná skúsenosť, zvlášť ak má človek ambíciu zastupovať niekoho výkonom verejnej moci. Bez takejto skúsenosti sa z neho poľahky môže stať taký srandovný, doživotný zväzák.

V tomto štáte, našťastie preň, nás žije veľa takých, ktorí nenosíme glotové rukávy, ale nosíme tie rukávy vyhrnuté, obracajúc sa v našich zamestnaniach a podnikaniach, lebo tak sme jednoducho zvyknutí, tak sme to videli doma. Nechajte nás žiť, my na vaše funkcionárske kariéry takisto nežiarlime. Ďakujem.

 

P.S. Všetok môj kontakt s Paroplynovým cyklom bol kontaktom advokáta s klientom pre účely zastupovania na ústavnom súde, a odohrával sa výlučne na úrovni právnikov, so žiadnym zo spoločníkov Penty som sa zatiaľ osobne nestretol. Ani mi to nijak zvlášť nechýba, omnoho radšej ako kolu mám bielu vineu.

P.P.S. Kádehácke vedenie vraj reaguje tak, že ho to prekvapilo a bude chcieť vysvetlenie. Tak tu je, s predstihom: keďže nedostávam žiadnu rentu, na byt som si vzal hypotéku a vyštudoval som právo, živím sa ako advokát; tí z vás, ktorí ma v minulosti opakovane žiadali o bezplatné právne služby, to napokon vedia. Špecializujem sa na ústavné právo a celkom sa mi darí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?