Calvera sa polepšil

Autor: Radoslav Procházka | 8.8.2012 o 16:36 | (upravené 8.8.2012 o 16:54) Karma článku: 15,00 | Prečítané:  2002x

Toto ma vyslovene mrzí, že musím urobiť, lebo vlastne o nič nejde, aspoň v porovnaní s tým, kde o niečo ide, ako by povedal Samko Tále. Ale poriadok káže, aby sme si aspoň do času, kým sociálno-demokratická mládež (ó, tys´ držiteľka súmraku!) nedovolí správnu radu Ústavu pamäti národa, niektoré veci pripomínali takto.

Pred rokom a pol sa menil exekučný poriadok, pričom prechodné ustanovenia zaviedli, že sa nové pravidlá použijú aj na konania, začaté do nadobudnutia účinnosti novely. Čistá retroaktivita a pritom úplne prípustná a dokonca relatívne bežná, pretože sa týkala iba procesných pravidiel. Išlo, mimochodom, o neoprávnenú štátnu pomoc pre Fruconu.

Tu je výňatok z vtedajšieho spravodajstva:

Vládnu novelu ako retroaktívnu kritizoval prezident Ivan Gašparovič. Zákon nepodpísal a jeho veto musela Národná rada prelomiť. Pridal sa k nemu poslanec Jozef Burian zo Smeru, ktorý hovoril o „štátnom banditizme a ignorovaní zásad právneho štátu".“ (Korzár, 24.3. 2011)

No a priamo v rozprave povedal pán poslanec Burian, dnes štátny tajomník ministerstva financií, že toto teda oni nikdy neurobia:

Tu môžme jednoducho konštatovať to, že ak zasadá Národná rada, sú ohrozené majetky. Ale bohužiaľ, myslím, že to nebudú ohrozené majetky, nie len, len v tomto prípade, ale môže sa stať v hocijakom ďalšom prípade. A znovu opakujem, to nie je otázka alebo žiadna predošlá vláda, žiadna. Predpokladám, že po týchto voľbách ani budúca vláda neurobí taký precedens, ako vy ste urobili v tomto paškvile. ..."
p://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/60816/Burian_Jozef.html

Včera do parlamentu z vlády prišla a dnes v ňom bola schválená ďalšia novela exekučného poriadku, ktorá v prechodných ustanoveniach pestuje ten istý štátny banditizmus, kvôli ktorému išiel Smer v marci 2011 na barikády – procesno-právnu retroaktivitu. Doslova to isté: na konania, začaté do nadobudnutia účinnosti novely, sa použijú nové pravidlá.

Všetci máme právo sa poučiť, samozrejme. Predsa len mi ale prišlo, s prepáčením, žinantné, keď mi včera na výbore začali smeráci vysvetľovať, prečo je procesná retroaktivita úplne v poriadku, nič nedbajúc o to, že som ich pár sekúnd pred tým chlácholivo upozornil, že je v poriadku rovnako, ako bola v poriadku minulý rok.

P.S. Cez vartu pána prezidenta žiadny bandita neprejde. Neprešiel raz, neprejde ani druhýkrát. Jedine, že by to bol sám polepšený Calvera.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?