Drž hubu!

Autor: Radoslav Procházka | 22.6.2012 o 11:54 | (upravené 22.6.2012 o 12:29) Karma článku: 18,28 | Prečítané:  22505x

Dnes sa prvýkrát stalo, že samovládny poslanec - a hneď predseda parlamentu - hrubou silou odmietol opozičnému poslancovi vystúpiť v rozprave. To je desivé samé o sebe. Ešte horšie je, že keď som na protest opustil sálu, novinára, ktorý ku mne pribehol s mikrofónom, absolútne nezaujímalo popretie samej podstaty parlamentarizmu, ale niečo o spotrebnej dani z minerálnych olejov či čo. Tento štát sa už demokracii ani len nechce učiť.

Pred hlasovaním o trvalom eurovale som vyzval ministra zahraničných vecí, aby nám vysvetlil, aké opodstatnenie má pre tento štát a tento národ hlásiť sa k obrovskému ekonomickému bremenu, keď sa bez našej účasti na úrovni ministrov zahraničných vecí rokuje o údajnej novej podobe jadra EÚ. Inými slovami, aké vlastne politické benefity a aké politické záruky si za tých šesť miliárd ideme kúpiť.

Minister Lajčák na to odpovedal, že predmetné rokovanie má asi rovnaký význam ako výzva nejakej mimovládnej organizácie. Obsah jeho vystúpenia je osobitnou kapitolou, ale tým, že sa pred hlasovaním ujal slova, znovu otvoril rozpravu. Tak som sa do nej prihlásil a predseda parlamentu Pavol Paška (SMER-SD) povedal, že nie. Že on už rozpravu nechce. A hotovo.

Veru, a hotovo. Lebo keď sa osobná svojvôľa na úkor tých úplne najzákladnejších pravidiel rokovania parlamentu presadí raz, presadí sa aj druhý, tretí a štvrtýkrát. A ono naozaj nebude platiť nič iné, než hrubá, primitívna sila. Dnes má podobu monolitickej parlamentnej väčšiny, ale raz, keď ľudia pochopia, že takýto parlament v skutočnosti vôbec nepotrebujú, pretože už sa v ňom v rozprave ani len nesmie rozprávať, presadí sa aj tam, kde sa naozaj začne rozhodovať, na ulici.

Toto je nie celý obraz súmraku parlamentnej demokracie. Ale zapadá doň, presne tak, ako dnešné hlasovanie o trvalom eurovale. Už nevieme, kto je vlastne lénnym pánom a už nás to ani nezaujíma.

No, a toto je stručný sumár toho, čo som chcel povedať, bolo toho tak na dve a pol minúty:

Vláda Slovenskej republiky sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k tzv. strategickému vládnutiu. Dnes vieme, čo to znamená. Vláda trvá na tom, aby sme o trvalom eurovale hlasovali v situácii, keď

- je veľmi otázne, či trvalý euroval získa vôbec svojho hlavného člena, Nemecko,

- zisťujeme, že napriek našej doterajšej lojalite sa len náhodou a z médií dozvedáme o rozhovoroch ministrov zahraničných vecí o novej podobe únie, takže výmenou za to obrovské ekonomické bremeno už nám nikto neponúka ani len tie povestné geopolitické výnosy, pričom

- každý nový deň prináša ďalšie spochybnenie ekonomickej opodstatnenosti ESM.

Ak je toto to strategické vládnutie, ktoré nám SMER sľúbil, tak amen tma, lepšie už fakt bolo.

A ešte takú víkendovo odľahčenú poznámku: jeden z mojich FCB priateľov raz postol článok z francúzskych médií, kde sa písalo, že dlhodobé štatistické výskumy preukazujú, že loď, ktorá sa vydá na more v piatok, má niekoľkonásobne vyššiu šancu stroskotať. Tak šťastnú plavbu, euroval. 

http://www.youtube.com/watch?v=EZ99uTjwZ4A

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?