Gorilie inštinkty

Autor: Radoslav Procházka | 31.5.2012 o 10:25 | Karma článku: 22,14 | Prečítané:  6013x

Iste, že to nie je dôležité. Možno je to dokonca malicherné. Ale hádam je to aj trochu poučné. Len neviem pre koho a ako.

Pred štyrmi mesiacmi som hovoril, že treba členov Súdnej rady zvoliť tak, aby koncom mája mohli začať fungovať a že nový parlament to nestihne, čím ohrozí plynulý nástup novej rady.

"Dôvodom mojej požiadavky je, že funkčné obdobie troch členov Súdnej rady za parlament sa končí 22. mája, pričom je jasné, že nový parlament nebude nových členov Súdnej rady voliť skôr ako v júni, možno dokonca aj neskôr," povedal Procházka.

"Aj pani Dubovcovú sme zvolili do funkcie ombudsmana niekoľko mesiacov predtým, ako nastúpi, a to práve z toho istého dôvodu, z akého je na stole táto voľba. A to predísť vákuu v obsadení funkcie práve preto, že Súdna rada je taký významný orgán. Je potrebné predísť tomu, aby nebola plne obsadená," reagoval Procházka.

Dodal, že po vytvorení parlamentných orgánov bude následne plynúť mesačná lehota na schôdzu, na ktorej bude schvaľované programové vyhlásenie vlády. "To sme v máji. V júni, po skončení mandátu členov Súdnej rady, možno pri dobrej súhre okolností, bude možné tých ľudí voliť. Čiže, oni sa na zasadnutí Súdnej rady budú schopní zúčastniť v septembri," doplnil Procházka.

Vtedajšie vyjadrenie kolegov zo SMER-u, uvážlivé, dobromyseľné a nehysterické, je tu:

Strana Smer bude zrejme bojkotovať voľbu členov Súdnej rady. Naznačili to jej poslanci Jana Laššáková a Ľubomír Petrák na rokovaní Ústavnoprávneho výboru Národnej rady, z ktorého pre nesúhlas s voľbou demonštratívne odišli. "Nie je dôvod na to, aby sa teraz volili členovia Súdnej rady. Celú voľbu považujeme za ďalšiu politizáciu súdnictva," povedala Laššáková.

Pripomenula, že funkčné obdobie končí členom rady v máji, čiže parlament má ešte dosť času na ich zvolenie po parlamentných voľbách.

 

Ešte uvážlivejšie a dobromyseľnejšie sa vyjadril pán predseda Harabin:

"Som presvedčený, že veľké úplatkárske gorily chcú zvoliť malé gorily do Súdnej rady za účelom jej skorumpovania. Pán Procházka by sa mal viac venovať upratovaniu vo vlastnej strane ako čistkám v justícii," vyhlásil pre TASR predseda NS SR.

 

A potom prišiel tridsiaty máj a pán predseda Harabin hovorí toto:

Termín prvého stretnutia Súdnej rady v novom zložení nie je istý. „Súdna rada nie je stále kompletná, preto nemôže zasadať," povedal jej šéf Štefan Harabin.

 

Takže sa Súdna rada nejde zvolať presne z toho dôvodu, pred akým som varoval a o ktorom kolega Madej vytrvalo hovoril, že to je úplná blbosť. To je tá moja gorilia intuícia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?