reklama

Čo s 99%? Nič.

Odchádzam práve na debatu do Detvy, takže ukrutne nestíham, ale pred chvíľou som si prečítal, že Peter Schutz sa domáha názoru relevantných právnikov, ako ďalej s 99-ou. Príležitosť predstierať vlastnú relevanciu si fakt nemôžem nechať ujsť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)

V skratke to vidím takto: štát by mal politickú stranu, ktorú už raz zaregistroval, nechať v pokoji zúčastniť sa volebnej súťaže, do ktorej už bola zaregistrovaná tiež, a zároveň by sa mal pokúsiť o aspoň čiastočnú rehabilitáciu svojich nedávnych zlyhaní (núdzový stav, finančná správa, atď...) tým, že sa mu podarí odhaliť a potrestať ľudí, ktorí protiprávne zneužili osobné údaje iných. Podrobnejšie takto:

Všimol som si tri hlavné úvahy či návrhy: (i) aby ministerstvo vnútra využilo inštitút preskúmania rozhodnutia mimo odvolacieho konania a registráciu zrušilo; (ii) aby najvyšší súd stranu rozpustil; a (iii) aby sa v prípade, že sa stane prvé alebo druhé poslancom, ktorí by prípadne za dotknutú stranu boli zvolení, zobrali mandáty. Nič z toho sa nedá a nesmie dať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo hovorí zákon

Prvá vec, zákon o registrácii politickej strany výslovne hovorí, že ministerstvo rozhodnutie o registrácii nevydáva, len na stanovách vyznačí jej dátum. Rozhodnutie vydáva iba v prípade, ak registráciu odmietne. Táto úprava je reflexiou tzv. registračného princípu, ktorý znamená, že štát vznik politických strán nepovoľuje, iba skúma, či spĺňajú zákonné podmienky. Má na to "len" 15 dní, ak v ich priebehu zistí, že všetky náležitosti sú splnené, stranu zaregistruje a to takpovediac na furt, nie na nejakú skúšobnú dobu.

Druhá vec, zákon umožňuje rozpustenie politickej strany iba v prípade, ak táto svojimi stanovami, činnosťou alebo programom porušuje ústavu alebo zákon. Toto pravidlo treba pritom vykladať v súlade s jednou naozaj užitočnou výkladovou zásadou: základné práva a slobody sa vykladajú rozširujúco a ich obmedzenia naopak zužujúco. Zoširoka tu treba vykladať základné právo združovať sa v politickej strane a úzko možnosti štátu do tohto práva zasiahnuť rozpustením takej strany. Nemám teraz fakt čas na podrobnosti, nehnevajte sa, ale zákonné dôvody na rozpustenie 99% jednoducho nenachádzam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa mandátov týka, úplne som sa zhrozil z názoru, že ak sa 99% dostane do parlamentu a MV SR alebo NS SR zruší registráciu/rozpustí stranu, tak poslanci za ňu zvolení sa k svojim mandátom nedostanú. To je absurdné. Ústava vymenúva dôvody a spôsoby zániku mandátu poslanca, pričom sú to dôvody a spôsoby taxatívne, čiže výlučné, nemožno ich rozširovať. Zánik politickej strany medzi tými dôvodmi nie je a ak aj k nemu príde, hoci si neviem teraz predstaviť ako, tak poslanci, ktorí boli zvolení, zvolenými zostanú. Také je pravidlo v tých spoločenských aranžmánoch, kde o svojich zástupcoch v parlamente rozhodujú priamo ľudia a nie právnické alebo úradnícke kabinety. Bolo by fajn, ak by sme toto pravidlo rešpektovali bez výhrad, ešte sa nám môže zísť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trest konkrétnym osobám

Ničím z toho, čo píšem vyššie, netvrdím, že by 99% nemalo niesť žiadnu zodpovednosť, ak sa preukáže protiprávne konanie. Tvrdím len, že sú dva spôsoby: jeden nekvalifikovaný, nebezpečný a možno o to lákavejší, druhý náročnejší, ale poctivejší a účelnejší. Tým prvým je zásah do procesu volebnej súťaže alebo do jej výsledkov. Neodporúčam, varujem a nesúhlasím. 

Ten druhý plán môže mať viacero polôh, pôsobiacich dokonca popri sebe. Sú tu nástroje trestného práva, sú tu nástroje administratívneho práva, z ktorých najrelevantnejším sa vo vzťahu k tejto veci javí byť Úrad na ochranu osobných údajov a sú tu aj klasické nástroje civilného práva, súvisiace s ochranou osobnostných práv. Práve kompetentné použitie týchto nástrojov dokáže jednak poskytnúť dotknutým ľudom nejakú formu ochrany a hlavne nápravy, a jednak dokáže priniesť konkrétne sankcie konkrétnym ľuďom, ktorí sa dopustili protiprávneho konania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štát má momentálne výbornú príležitosť dokázať, že si z jednoduchej zlej cesty a zložitej dobrej cesty dokáže vybrať správne, a že tak ako umožní čo najširšiu a najslobodnejšiu politickú súťaž, tak poskytne ľuďom, ktorí ju potrebujú, rýchlu a účinnú pomoc či naopak príučku. Na to tu je. A na to, aby ste rozhodovali, kto tento štát bude spravovať, ste tu zase vy. Bola by asi škoda, ak by ste o týždeň nechali namiesto seba rozhodnúť iných.

Radoslav Procházka

Radoslav Procházka

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zakladateľ Siete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu