A co na to Jan Tleskač?

Autor: Radoslav Procházka | 21.11.2011 o 20:38 | (upravené 21.11.2011 o 20:48) Karma článku: 10,54 | Prečítané:  3344x

Surfoval som si dnes nenápadne wikipédiou a ľaľa na čo som naďabil. Akákoľvek prípadná podobnosť s čímkoľvek je samozrejme úplne náhodná. Či čo.

Jan Tleskač se učil zámečníkem a ve své skryté dílně neustále něco vytvářel. Toužil sestrojit létající kolo, jež se mu nakonec podařilo zkonstruovat, plány před svou smrtí uschoval do plechovky a hlavolamu zvaného Ježek v kleci. Plány v plechovce spálil, a tak celý plán byl pouze v ježkovi. Zemřel v sobotu 21. října (patrně v roce 1911), pádem ze zvonice sv. Jakuba ve Stínadlech. Podle oficiálního románového vyšetřování se mladý Tleskač údajně houpal na laně a spadl. Ve skutečnosti nebyly přímé příčiny jeho smrti nikde v románu dostatečně osvětleny, byť Rychlé šípy byly nakonec toho názoru, že Tleskačův pád zavinil jeho zámečnický mistr, tajemný Em (otec Mažňáka). Ten byl totiž se svým učněm ve stálém konfliktu a dlouhodobě usiloval i o plánek létacího kola. Závěr Rychlých šípů o Mažňákově podílu na smrti Jana Tleskače je nicméně nepodloženou spekulací.

Denial (also called abnegation) is a defense mechanism postulated by Sigmund Freud, in which a person is faced with a fact that is too uncomfortable to accept and rejects it instead, insisting that it is not true despite what may be overwhelming evidence.

The subject may use:

  • simple denial: deny the reality of the unpleasant fact altogether
  • minimisation: admit the fact but deny its seriousness (a combination of denial and rationalization)
  • projection: admit both the fact and seriousness but deny responsibility.

SK: Negácia je obranný mechanizmus, postulovaný Sigmundom Freudom, pri ktorom osoba, ktorá je konfrontovaná so skutočnosťou príliš nepríjemnou na akceptáciu ju namiesto toho odmietne, trvajúc na tom, že je nepravdivá, a to napriek tomu, že môže byť jednoznačne preukázaná.

 Nositeľ tohto postoja môže používať: 

  • jednoduchú negáciu: poprieť realitu nepríjemnej skutočnosti ako takú
  • minimizáciu: pripustiť skutočnosť, avšak poprieť jej závažnosť (kombinácia negácie a racionalizácie)
  • projekciu: pripustiť aj fakt, aj jeho závažnosť, ale poprieť zodpovednosť zaň.

 Bunker mentality is a slang phrase for a phenomenon that occurs when an individual or group stops taking into account new, pertinent information and begins viewing outsiders as enemies due to an isolation resulting from being under attack. Political campaigns and figures are often accused of having this mentality, particularly when a leader, administration or party has become unpopular or is in some sort of trouble.

 SK: Bunkrová mentalita je slangovým popisom javu, ktorý nastáva, keď jednotlivec alebo skupina v dôsledku izolácie, vyvolanej útokom, prestane prihliadať na nové, relevantné informácie a začne osoby zvonku vnímať ako nepriateľov. Táto mentalita sa často pripisuje politickým kampaniam a postavám, obzvlášť v situácii, keď sa líder, vláda alebo strana stanú nepopulárnymi alebo sa dostanú do nejakého problému.

Čo? Akého problému?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?