Bremeno jednoduchého poslanca

Autor: Radoslav Procházka | 24.3.2011 o 10:49 | Karma článku: 15,29 | Prečítané:  3781x

Tomu, že smerácku novelu zákona o štátnom občianstve, ktorá odstraňuje negatívne nežiaduce účinky súčasnej úpravy, nepodporí Most-Híd, sa nijak zvlášť nečudujem. Keď neprešla rezignácia slovenského parlamentu na masové cezhraničné prideľovanie maďarského občianstva na národnostnom základe, ťažko sa mu hľadá motivácia starať sa súrne o tých ostatných. Zvyšku kolegov sa, sťa taký prostáčik, predsa len čudujem o trochu viac.

Tu sú moje dôvody, pre ktoré si myslím, že je v poriadku, ak budem každú rozumnú príležitosť využívať na to, aby som realizoval svoj osobný politický záväzok k legislatívnej pomoci ľuďom, ktorí ju môžu potrebovať.

Po prvé, „odklad na jeseň“ znamená, že ochrana tých slovenských občanov, ktorí druhé občianstvo nadobudnú na základe reálnej faktickej väzby (v medzinárodnom-právnom pojmosloví tzv. genuine link) k novému štátu, sa oneskorí prinajmenšom o deväť mesiacov. Ak sa bude čakať iba na maďarskú ústavu, účinnosť nového zákona – ak sa na ňom koalícia bude schopná dohodnúť – reálne prichádza do úvahy najskôr od nového roka. Ak sa má čakať aj na akési vykonávacie predpisy, budeme ľudí, ktorým sme sa v programovom vyhlásení vlády zaviazali pomôcť, v zajatí právnej neistoty, administratívneho nepohodlia a ktovie akých citových nákladov držať ešte dlhšie.

Po druhé, budeme ich v tom zajatí držať úplne zbytočne. Prijatie predloženého návrhu ako dočasného riešenia koalíciu nijako neobmedzí v hľadaní  svojho vlastného.  Naopak, bude ho hľadať  a tvoriť pod menším tlakom. Inými slovami, tu nejde o vzdanie sa možnosti pripraviť a presadiť vládnu verziu, ale o to, že konkrétni ľudia, ktorým pôvodný smerácky zákon ubližuje zbytočne a bezúčelne, si nezaslúžia byť rukojemníkmi vnútrokoaličných pomerov o nič dlhšie, než je nevyhnutné. Ešte pred mesiacom nebolo dôležitejšej veci, ako čo najskôr umožniť slovenským Maďarom, aby sa pohodlne mohli stať aj maďarskými Maďarmi. Také súrne to bolo, že sa ani nemohlo počkať na vládny návrh a museli to tam rýchlo vpratať sami poslanci. Dnes zrazu základná ochrana slovenských Poliakov, Američanov, Švédov, Austrálčanov či Maďarov, ktorí občianstvo nového štátu nadobudli na základe dlhodobého pobytu v ňom, nepredstavuje nič také akútne, že by to skoro rok nemohlo počkať.

Po tretie, včera takmer všetci poslanci do nohy schválili iný poslanecký návrh SMER-u, o štátnych vyznamenaniach. Reči mojich kolegov o viazanosti koaličnou zmluvou majú v tomto svetle osobitný pôvab: jednak táto zmluva zakazuje koaličným poslancom spojiť sa s opozíciou na presadenie vlastného návrhu, a jednak medzi ich včerajším hlasovaním a mojim dnešným hlasovaním nie je absolútne žiaden rozdiel. No, jeden možno predsa: ak by sa včerajšia novela štátnych vyznamenaní neposunula ďalej, žiadnemu slovenskému občanovi by sa neskrivil ani vlas na hlave.

Argumenty typu „Fico nám nebude robiť program“, či „teraz vládneme my“ sa až príliš podobajú na to, čo sme  v ostatných rokoch kritizovali: na neschopnosť  a neochotu aktuálnej väčšiny stotožniť sa s vecne opodstatneným návrhom iba preto, že s ním prichádza „nepriateľ“.

Včera som sa pri obede rozprával s jedným americkým senátorom, ktorý v Kongrese sedí siedme funkčné obdobie. Pýtal som sa ho, do kedy si myslí, že ho to ešte bude baviť a on mi odpovedal: „Vo chvíli, keď si uvedomíš, že za tým, čo v politike robíš, už nevidíš konkrétneho človeka, musíš odísť. Mne sa to zatiaľ nestalo.“  Vymeniť politiku ako starosť o konkrétnych ľudí za politiku ako abstraktnú mocenskú hru je čosi, na čo je pre mňa predsa len trochu priskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?