Čo s 99%? Nič.

Autor: Radoslav Procházka | 2.3.2012 o 16:30 | (upravené 2.3.2012 o 17:07) Karma článku: 18,48 | Prečítané:  7525x

Odchádzam práve na debatu do Detvy, takže ukrutne nestíham, ale pred chvíľou som si prečítal, že Peter Schutz sa domáha názoru relevantných právnikov, ako ďalej s 99-ou. Príležitosť predstierať vlastnú relevanciu si fakt nemôžem nechať ujsť.

V skratke to vidím takto: štát by mal politickú stranu, ktorú už raz zaregistroval, nechať v pokoji zúčastniť sa volebnej súťaže, do ktorej už bola zaregistrovaná tiež, a zároveň by sa mal pokúsiť o aspoň čiastočnú rehabilitáciu svojich nedávnych zlyhaní (núdzový stav, finančná správa, atď...) tým, že sa mu podarí odhaliť a potrestať ľudí, ktorí protiprávne zneužili osobné údaje iných. Podrobnejšie takto:

Všimol som si tri hlavné úvahy či návrhy: (i) aby ministerstvo vnútra využilo inštitút preskúmania rozhodnutia mimo odvolacieho konania a registráciu zrušilo; (ii) aby najvyšší súd stranu rozpustil; a (iii) aby sa v prípade, že sa stane prvé alebo druhé poslancom, ktorí by prípadne za dotknutú stranu boli zvolení, zobrali mandáty. Nič z toho sa nedá a nesmie dať.

Čo hovorí zákon

Prvá vec, zákon o registrácii politickej strany výslovne hovorí, že ministerstvo rozhodnutie o registrácii nevydáva, len na stanovách vyznačí jej dátum. Rozhodnutie vydáva iba v prípade, ak registráciu odmietne. Táto úprava je reflexiou tzv. registračného princípu, ktorý znamená, že štát vznik politických strán nepovoľuje, iba skúma, či spĺňajú zákonné podmienky. Má na to "len" 15 dní, ak v ich priebehu zistí, že všetky náležitosti sú splnené, stranu zaregistruje a to takpovediac na furt, nie na nejakú skúšobnú dobu.

Druhá vec, zákon umožňuje rozpustenie politickej strany iba v prípade, ak táto svojimi stanovami, činnosťou alebo programom porušuje ústavu alebo zákon. Toto pravidlo treba pritom vykladať v súlade s jednou naozaj užitočnou výkladovou zásadou: základné práva a slobody sa vykladajú rozširujúco a ich obmedzenia naopak zužujúco. Zoširoka tu treba vykladať základné právo združovať sa v politickej strane a úzko možnosti štátu do tohto práva zasiahnuť rozpustením takej strany. Nemám teraz fakt čas na podrobnosti, nehnevajte sa, ale zákonné dôvody na rozpustenie 99% jednoducho nenachádzam.

Čo sa mandátov týka, úplne som sa zhrozil z názoru, že ak sa 99% dostane do parlamentu a MV SR alebo NS SR zruší registráciu/rozpustí stranu, tak poslanci za ňu zvolení sa k svojim mandátom nedostanú. To je absurdné. Ústava vymenúva dôvody a spôsoby zániku mandátu poslanca, pričom sú to dôvody a spôsoby taxatívne, čiže výlučné, nemožno ich rozširovať. Zánik politickej strany medzi tými dôvodmi nie je a ak aj k nemu príde, hoci si neviem teraz predstaviť ako, tak poslanci, ktorí boli zvolení, zvolenými zostanú. Také je pravidlo v tých spoločenských aranžmánoch, kde o svojich zástupcoch v parlamente rozhodujú priamo ľudia a nie právnické alebo úradnícke kabinety. Bolo by fajn, ak by sme toto pravidlo rešpektovali bez výhrad, ešte sa nám môže zísť.

Trest konkrétnym osobám

Ničím z toho, čo píšem vyššie, netvrdím, že by 99% nemalo niesť žiadnu zodpovednosť, ak sa preukáže protiprávne konanie. Tvrdím len, že sú dva spôsoby: jeden nekvalifikovaný, nebezpečný a možno o to lákavejší, druhý náročnejší, ale poctivejší a účelnejší. Tým prvým je zásah do procesu volebnej súťaže alebo do jej výsledkov. Neodporúčam, varujem a nesúhlasím. 

Ten druhý plán môže mať viacero polôh, pôsobiacich dokonca popri sebe. Sú tu nástroje trestného práva, sú tu nástroje administratívneho práva, z ktorých najrelevantnejším sa vo vzťahu k tejto veci javí byť Úrad na ochranu osobných údajov a sú tu aj klasické nástroje civilného práva, súvisiace s ochranou osobnostných práv. Práve kompetentné použitie týchto nástrojov dokáže jednak poskytnúť dotknutým ľudom nejakú formu ochrany a hlavne nápravy, a jednak dokáže priniesť konkrétne sankcie konkrétnym ľuďom, ktorí sa dopustili protiprávneho konania.

Štát má momentálne výbornú príležitosť dokázať, že si z jednoduchej zlej cesty a zložitej dobrej cesty dokáže vybrať správne, a že tak ako umožní čo najširšiu a najslobodnejšiu politickú súťaž, tak poskytne ľuďom, ktorí ju potrebujú, rýchlu a účinnú pomoc či naopak príučku. Na to tu je. A na to, aby ste rozhodovali, kto tento štát bude spravovať, ste tu zase vy. Bola by asi škoda, ak by ste o týždeň nechali namiesto seba rozhodnúť iných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?