Sulík je slepý huslista

Autor: Radoslav Procházka | 26.5.2011 o 11:20 | Karma článku: 17,77 | Prečítané:  5020x

Predsedovi parlamentu to dnes za tie zaradené/nezaradené zákony vytmavil aj Juraj Hrabko. Z väčšej časti úplne neprávom, a hlavne bez akéhokoľvek pokusu ponúknuť pre tento prísny odsudok aj nejaké relevantné dôvody.

V príprave a vedení tejto schôdze totiž Richard Sulík vo vzťahu k predmetnej veci ani v jednom okamihu nemohol postupovať inak, ako postupoval, ak nechcel porušiť rokovací poriadok. Tie tri opozičné a jeden nezávisle koaličný návrh zaradiť nemohol, keďže sú podané v tej istej veci, ako nedávno neschválené návrhy. Zaradiť do programu vládny návrh zákona, ktorý už bol v druhom čítaní, musel, pretože ho k tomu zaväzovali uznesenia pléna, ktoré na predchádzajúcej schôdzi posunulo tento návrh do druhého čítania a určilo výbory a lehoty. Prelomiť takéto uznesenia pléna si nemôže a nemohol dovoliť ani predseda parlamentu. Jediný, kto ten problematický vládny návrh mohol z programu dostať von, bolo plénum. To sa rozhodlo opačne.

Ja som, pravdupovediac, nebol úplne presvedčený, že vládny návrh zákona je podaný v tej istej veci, ako bol podaný podobný návrh poslanca Jurčíka, už len z toho dôvodu, že ten vládny je skoro trojnásobne rozsiahlejší, ako ten Jurčíkov. Ale práve kvôli potrebe konzistentnej a dôslednej aplikácie pravidiel a kvôli potrebe učiniť zadosť princípu „padni komu padni" pri prvej možnej príležitosti, som aj vo výbore, aj v pléne hlasoval za stiahnutie vládneho návrhu zákona z programu. (Na rozdiel od smerákov, ktorí tu hlasovali za stiahnutie a pri svojich za zaradenie, to je tá ich principiálnosť a starosť o demokraciu.)

Ak teda Sulík urobil nejakú chybu, urobil ju nie ako predseda parlamentu, ale ako poslanec, keď nehlasoval za stiahnutie vládneho návrhu zákona z programu schôdze. Juraj Hrabko mu však nevyčíta toto, ale fakt, že v súlade s rokovacím poriadkom a ústavou rešpektoval uznesenia pléna spred mesiaca. Ten posledný na svete, kto by sa na Sulíka mohol v tejto veci na niečo sťažovať, je opozícia, ktorej sa práve Sulík všemožne snaží vyjsť v ústrety návrhom na dohodu poslaneckých klubov, aby tie vyradené návrhy plénum znovu zaradilo do programu. On sám to totiž urobiť nemôže a nesmie.

Viem, že je to pre vás možno príliš technická argumentácia, ale rokovací poriadok je technický predpis a keď niekto niekomu vyčíta zneužívanie funkcie, mal by vedieť, čo si ten funkcionár podľa rokovacieho poriadku môže a čo nemôže dovoliť. Sulík proste k tomuto maléru prišiel ako slepý k husliam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?